AG Kinczkowski
blog Listwy sztukateryjne styropianowe w sztukaterii wewnętrznej

Listwy sztukateryjne styropianowe w sztukaterii wewnętrznej

Misterne rzeźbienia stanowiły kiedyś ozdobę każdego bogatego domu, dworku czy pałacu. Kwieciste ornamenty i fantazyjne wzory wzbogacały fasady, mury oraz ściany wewnętrzne zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów użytku publicznego czy miejsc kultu. I choć początki sztukaterii sięgają czasów starożytnych, to na przestrzeni wieków nie wyszła ona z mody i również dziś święci swoje triumfy w postaci listew styropianowych.

Niezwykła historia sztukaterii wewnętrznej

Stiuki, putty, gzymsy i inne dekory z gipsu czy marmuru zdobiły wnętrza budynków już od najdawniejszych czasów. Różne ich przejawy możemy odnaleźć w czasach starożytności, wystarczy spojrzeć na bogato rzeźbione kolumny obiegające większość świątyń i pałaców. W zabytkach romańskich i gotyckich niemal na każdej ścianie widnieją zachwycające swoją misternością zwierzęce wzory i kwiatowe motywy (zwykle miały one za zadanie wskazywać człowiekowi drogę do Boga, dlatego największa ich ilość znajdowała się w obiektach sakralnych). W okresie renesansu i baroku moda na zdobienie ścian wewnętrznych i zewnętrznych zawędrowała również na salony możnych i arystokratycznych rodów. Dziś sztukaterię można natomiast odnaleźć (zwykle w formie listew styropianowych) w prywatnych i państwowych obiektach, jak również w domach i mieszkaniach wielu ludzi.

Styropianowe listwy sztukateryjne we współczesnych aranżacjach

Obecnie nie trzeba wydawać horrendalnych kwot na pracę warsztatów rzeźbiarskich i czekać wiele miesięcy na to, by zobaczyć eleganckie dekoracje na ścianie domu. Dziś mamy do dyspozycji całą gamę listew styropianowych, które nie tylko prezentują się doskonale praktycznie w każdym wnętrzu - oczywiście należy je odpowiednio dobrać do istniejącej aranżacji – ale przede wszystkim niewiele kosztują i są proste w montażu. Można je wykorzystać do wykończenia kominka czy otworów okiennych, zakryć nimi łączenie przy suficie lub krzywiznę ściany czy stworzyć z ich pomocą efektowne dekoracje, które nadadzą pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Listwy styropianowe występują w wielu różnych wzorach, dzięki czemu każdy zainteresowany stworzeniem wyjątkowej sztukaterii znajdzie model spełniający wszystkie jego potrzeby.

Kontakt

AG Kinczkowski Producent Sztukaterii Elewacyjnej,
ul. Króla Zygmunta 79, 22-600 Tomaszów Lubelski

 

kom. +48 608 089 282

https://www.facebook.com/gzymsy.elewacyjne

gzymsy.elewacyjne@gmail.com