AG Kinczkowski
blog Kolumny styropianowe w porządku architektonicznym

Kolumny styropianowe w porządku architektonicznym

Zdobią elewacje i fasady, stanowią monumentalny dodatek do ganków oraz dekorują wnętrza utrzymane w antycznym, emanującym elegancją stylu. O czym mowa? Oczywiście o styropianowych kolumnach architektonicznych. Te sięgające czasów głębokiej starożytności podpory przeżywają obecnie prawdziwy renesans i są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych projektach budowlanych. Jeśli ciekawi Was, skąd wziął się fenomen tych styropianowych elementów dekoracyjnych, ten krótki artykuł z pewnością rzuci nieco światła na tę kwestię.

Krótki rys historyczny

Ozdobne podpory architektoniczne pojawiały się już w VII w. p.n.e. - wtedy to właśnie narodził się styl dorycki. Nie był on może zbyt efektowny, gdyż nacisk kładziono ówcześnie głównie na względy praktyczne. Surowy, ciężki w proporcjach trzon nie posiadał bazy ani ozdobnej głowicy, a jednak zachwycał swą monumentalnością. Mniej więcej w IV w. p.n.e. stary porządek architektoniczny wypiera nowy styl, charakteryzujący się lekkością i smukłością proporcji. Wywodzące się z Azji Mniejszej kolumny jońskie były misternie zdobione, a ich fenomen szybko podchwyciły inne obszary, takie jak Italia i Sycylia. Połączeniem tych dwóch porządków był styl koryncki, który wykształcił się najpóźniej. Jego cechą charakterystyczną były ozdobne detale umieszczone na kolumnach i głowica w kształcie kielicha.

Styropianowe kolumny architektoniczne jako przedłużenie tradycji

Wszystko na tym świecie podlega stopniowej ewolucji. Dotyczy to również podpór, których formy na przestrzeni wieków uległy wielu przekształceniom. Kiedyś na ich budowę mogli sobie pozwolić tylko arystokraci i majętni posiadacze ziemscy, a obecnie, za sprawą technologii, można je umieścić praktycznie na każdej fasadzie czy w dowolnym wnętrzu. Wszystko za sprawą styropianu EPS. Ten rewelacyjny materiał idealnie nadaje się do tworzenia elementów dekoracyjnych i sztukaterii zdobiących elewacje budynków. Jest on zdecydowanie tańszy niż marmur czy alabaster, z którego zwykło się tworzyć podpory, a przy tym niezwykle trwały. Kolumny styropianowe w oka mgnieniu odmieniają nawet najprostszy projekt architektoniczny, nadając mu prawdziwej klasy i elegancji.

Kontakt

AG Kinczkowski Producent Sztukaterii Elewacyjnej,
ul. Króla Zygmunta 79, 22-600 Tomaszów Lubelski

 

kom. +48 608 089 282

https://www.facebook.com/gzymsy.elewacyjne

gzymsy.elewacyjne@gmail.com