AG Kinczkowski
blog jak-zamontowac-sztukaterie-zewnetrzna-elewacyjna

Jak zamontować sztukaterię zewnętrzną/elewacyjną?

Wykorzystywanie do wykończenia elewacji domu ozdobnej sztukaterii styropianowej staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – daje ona nie tylko spektakularny efekt, ale jest też znacznie tańsza niż dekoracje gipsowe czy marmurowe oraz o wiele łatwiejsza w montażu. Wystarczy przeczytać nasz krótki poradnik, by poznać wszystkie tajniki dotyczące jej przyklejania.

Etap pierwszy - przygotowanie podłoża

Zanim zaczniemy przyklejać poszczególne elementy do zewnętrznych ścian budynku musimy się upewnić, że odpowiednio przygotowaliśmy podłoże. Powierzchnia, na której ma być zamontowana sztukateria elewacyjna, musi być czysta, odtłuszczona, nie nazbyt nagrzana i przede wszystkie sucha, inaczej nie osiągniemy wymaganej przyczepności. A zatem prace mogą być wykonywane w okresie od wiosny do jesieni, w bezdeszczowe dni, w temperaturze od +5°C do max. 30°C.

Etap drugi – docinanie

Zaczynamy od wykonania dokładnych pomiarów i zaznaczenia na ścianie miejsca, w którym ma być zamontowana sztukateria elewacyjna. Listwy styropianowe są miękkie, można je więc bez problemu dociąć na wymiar samodzielnie. Idealnie nadadzą się do tego zadania szablony uciosowe oraz wszelkiego typu ręczne piłki i brzeszczoty.

Etap trzeci – klejenie

Specjalistyczny klej wysokoplastyczny nakłada się pacą w dwóch miejscach: na listwie (lub innym wykorzystywanym do ozdobienia elewacji elemencie styropianowym) oraz w uprzednio zaznaczonym punkcie na ścianie zewnętrznej. Należy go równomiernie rozprowadzić na obu powierzchniach, a następnie mocno przycisnąć sztukaterię do podłoża. Jeśli nałożyliśmy zbyt dużo masy i wycieka ona bokami, usuńmy nadmiar szpachelką lub lekko zwilżoną szmatką. W razie pojawienia się w czasie montażu deszczu, warto zastosować np. gwoździe do wzmocnienia konstrukcji (otwory po nich można później z łatwością zamaskować szpachlą). Pamiętajmy, by pomiędzy listwami pozostawić niewielką szczelinę, którą należy następnie wypełnić uszczelniaczem – w ten sposób uzyskamy trwałe połączenie wszystkich montowanych elementów sztukaterii elewacyjnej. Po wyschnięciu masy warto zeszlifować nierówności, by uzyskać gładkie podłoże.

Etap czwarty - malowanie

Przymocowaną do ściany sztukaterię należy jeszcze pomalować farbą dopasowaną kolorystycznie do elewacji. Dzięki temu nie tylko uzyskamy takie wykończenie, o jakim marzyliśmy, ale również wzmocnimy listwy. Nałożone powłoki zwiększą odporność konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne i fizyczne.

Kontakt

AG Kinczkowski Producent Sztukaterii Elewacyjnej,
ul. Króla Zygmunta 79, 22-600 Tomaszów Lubelski

 

kom. +48 608 089 282

https://www.facebook.com/gzymsy.elewacyjne

gzymsy.elewacyjne@gmail.com