AG Kinczkowski
blog bonie-styropianowe-czyli-dom-w-nowoczesnym-stylu

Bonie styropianowe - czyli dom w nowoczesnym stylu!

Ozdobne elewacje bez wątpienia przyciągają uwagę. Jednak wykonanie prawdziwych gzymsów, stiuków czy innych elementów sztukateryjnych z gipsu i żywicy poliestrowej lub też nałożenie nowej warstwy dekoracyjnego tynku na całą powierzchnię budynku jest dość kosztownym rozwiązaniem. Warto przyjrzeć się zatem styropianowym płytom ozdobnym zwanym bonie.

Bonie – co to właściwie jest?

To nic innego, jak jedna z odmian nowoczesnej sztukaterii służącej do wykańczania, odnawiania, renowacji zewnętrznych (choć czasem i wewnętrznych) ścian w nowych i starych budynkach. Występuje w formie listew, idealnych do wykonania pionowych i poziomych linii, jak i niewielkich bloczków - umieszcza się je zwykle na narożnikach. Są one wykonane z twardego styropianu EPS 200, który jest odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, a zatem posłuży nam wiele lat. Dobrze wchłania różnego rodzaju farby elewacyjne; można mu również nadać odpowiednią strukturę przy pomocy tynku sztukateryjnego.

Zalety bonie styropianowych

Chcąc uzyskać efektowną elewację, zwykle musimy pomyśleć o tym już na etapie ocieplania budynku. To z pomocą tynków tworzy się zazwyczaj ozdobne elementy i warstwy strukturalne. Jeśli dysponujemy znacznymi nakładami finansowymi można również, jak w dawnych czasach, wykorzystać do tego celu kamień i drewno. Jednak styropianowe bonie są o wiele tańsze i znacznie prostsze w montażu. Z pomocą ozdobnych listew i bloczków szybko stworzymy zarówno podziały architektoniczne na całym budynku, jak i niewielkie detale na narożnikach, cokołach oraz filarach, które do złudzenia będą przypominać prawdziwe rzeźby kamienne lub gipsowe.

Sztukateria w nowoczesnym wydaniu

Bonie styropianowe można wykorzystać praktycznie w każdym projekcie architektonicznym, wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju wykorzystanych płyt, sposobu ich wyprofilowania oraz tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Bloczki umieszczone na narożnikach czy przy obramowaniu okien nadadzą elewacji klasycznej elegancji. Listwy pomogą nam uzyskać modne podziały i rowki, które tak często można spotkać na fasadach budynków utrzymanych w nowoczesnym stylu. Umiejętnie dobrane płyty będą się również doskonale komponować z aluminium i szkłem.

Kontakt

AG Kinczkowski Producent Sztukaterii Elewacyjnej,
ul. Króla Zygmunta 79, 22-600 Tomaszów Lubelski

 

kom. +48 608 089 282

https://www.facebook.com/gzymsy.elewacyjne

gzymsy.elewacyjne@gmail.com